Tečaj italijanščine je odlična priložnost, da poleg jezika spoznate tudi pestro italijansko kuhinjo. Zlatorjavi ocvrtki z medom, ki prihajajo iz Neaplja, so v Italiji znani tudi kot scalilli ali cicerchiata.
Grški in španski vplivi
Tako kot v veliko neapeljskih jedeh tudi struffoliju prepoznamo vplive antične Grčije in srednjeveške španske kuhinje. Ime struffoli izvira iz grške besede strongoulos, ki pomeni okrogel. Italijanske struffole so najverjetneje navdihnile grške loukoumades: sladki ocvrtki z medovo glazuro iz časov grških kolonij v Italiji. Drugi navdih pa so španske piñonate, katerih recept izhaja iz 16. stoletja.
S podobno jedjo se sladkajo tudi drugod po svetu
Ocvrto testo s sladkorjem je priljubljeno po vsem svetu, zato ni nič čudnega, da podobno jed poznajo tudi v številnih drugih državah. V Andaluziji v Španiji so to piñonate, v Franciji so znane croquembouche, v južni Aziji jih imeujejo gulab jamun, na Siciliji pignolata, Judje pa poznajo podobno sladico pod imenom teiglach. Italijani pa jih pripravljajo predvsem za pustni čas in okrog novega leta.
Recept za struffoli
Sestavine:
- 250 g moke
- 2 jajci
- 40 g masla
- 1 žlička sladkorja
- 1 žlička ruma
- naribana lupina limone
- med
- barvni posip
- olje za cvrtje
Priprava:
Iz moke, jajc, masla, sladkorja, ruma in polovice naribane lupine limone pripravite testo. Vse dobro premešajte in pustite, da počiva vsaj pol ure. Nato testo razdelite na štiri dele. Vsak del oblikujte v dolgo tanko vrv debeline 1,5 centimetra. Z nožem testo narežite na koščke, ki jih lahko še dodatno oblikujete v kroglice. Kroglice ocvrite v olju in odcedite na papirnatih brisačah. Ocvrtke zlagajte na večji krožnik, prelijte z medom in posujte z barvnim sladkim posipom.
Tečaj italijanščine z Lingulo
Tečaj italijanščine v jezikovni šoli Lingula je dobra priložnost, da spoznate italijanske kulinarične dobrote, vaše znanje italijanščine pa vam bo zagotovo prišlo prav pri prebiranju izvirnih receptov.