V jezikovni tečaj vlagate svoj čas in denar, zato svojo odločitev dobro pretehtajte. Preden izberete jezikovno šolo, je pametno upoštevati nekaj ključnih vprašanj.
1. Kako velike so skupine?
Naj vas ne zadovolji odgovor o povprečnem številu tečajnikov, ki ga šole pogosto navajajo. Vedeti morate, kolikšno je največje število tečajnikov v skupini.
Nikoli namreč ne veste, ali ne boste morda prav vi v tisti skupini, ki bo polna. Razlika med učenjem v skupini, kjer je na primer največ 8 tečajnikov in učenjem v skupini, kjer jih je kar 12, pa je zelo velika.
Razmislite, kaj je za vas pomembno in zakaj greste na tečaj. Bi se radi v skupini nekoliko skrili ali bi radi kar najbolj izkoristili možnost govorjenja v tujem jeziku? Podatek o številu tečajnikov je pomemben tudi pri primerjavi šolnin med šolami.
2. Kdo vas bo učil?
So učitelji usposobljeni za poučevanje odraslih? So študenti jezikov ali morda celo samo dobro znajo neki jezik ali pa so profesorji jezikov?
Diploma sicer še ni zagotovilo, da vas zna učitelj motivirati in da pripravi komunikativno zasnovan pouk. Pomembno je, da ima šola svojo metodo poučevanja, ki jo prenaša na vse nove učitelje.
Vprašajte, kako šola zagotavlja kakovost učiteljev. Naj vam to opišejo. Če se odločate za tečaj v živo, obiščite jezikovno šolo in spoznajte učitelje osebno, si oglejte učilnice in gradivo.
3. Lahko vidite program tečaja?
Si lahko programe ogledate ali pa vam v jezikovni šoli do začetka tečaja ne morejo pokazati nič, ker bo vse pripravljeno zadnji hip? Delate po sprotnih kopijah ali pa je osnova učbenik? Če si želite svoje znanje samo na hitro osvežiti, je sprotno gradivo odlično, če pa bi se jezika radi res dobro naučili, je najboljša podlaga dober učbenik.
4. Kakšna je metoda poučevanja?
Naj vas ne zadovolji odgovor, da je na tečaju veliko konverzacije. Kako dosežejo veliko pogovora? Vam znajo opisati svojo metodo poučevanja in ali jo lahko brezplačno preizkusite? Vedo, kaj so posebnosti poučevanja odraslih?
5. Koliko znaša šolnina?
Seveda je izbira jezikovne šole odvisna tudi od denarja, ki ste ga pripravljeni odšteti za tečaj.
Šolnina je praviloma odvisna od velikosti skupine, števila ur, usposobljenosti in izkušenosti učiteljev ter od drugih storitev, ki jih ponuja jezikovna šola (izposoja knjig, dostop do dodatnih vaj …). Investicija v nekoliko višjo šolnino se vam bo povrnila vsakič, ko boste odšli s tečaja in ugotovili, da vas je učitelj »namučil«, a ste kljub vsemu uživali in imeli veliko možnosti za govorjenje.
6. Je mogoč brezplačen preizkus metode učenja?
Nekatere jezikovne šole ponujajo brezplačne predstavitvene ure. Izkoristite to možnost in preizkusite metodo poučevanja, spoznajte učitelje, pogovorite se z njimi, preverite svoje znanje, oglejte si gradivo in učne prostore.
7. Se tečajnik lahko sam odloči, kako zahtevno skupino bo obiskoval?
Čeprav se zdi, da bi stranka morala imeti popolno svobodo izbire, na tečaju udeleženci potrebujejo po znanju čim bolj homogeno skupino.
Če znate preveč, se boste dolgočasili, če pa znate premalo, boste nemotivirani in negotovi. Zaupajte strokovnjakom, da na umestitvenem pogovoru ocenijo vaše znanje in vam predlagajo ustrezno skupino na vaši ravni znanja.
8. Kakšne so učilnice?
Oglejte si prostore, preverite dostopnost in možnost brezplačnega parkiranja … Se boste v bodočih učilnicah dobro počutili, je okolje prijetno?
9. Dobi tečajnik zagotovilo za uspešen zaključek?
Vam šola jamči, da se boste na tečaju res kaj naučili? Dobite garancijo za uspešen zaključek?
V Linguli lahko brezplačno preizkusite izvirno govorno metodo
V Linguli vam z ekipo res dobrih predavateljev, preverjenimi programi in učinkovito govorno metodo jamčimo, da boste svoj čas na tečaju dobro izkoristili.
Preverite govorno metodo na brezplačnem tečaju Ekspres, ki je na voljo samo v določenih terminih. Število mest je omejeno.
Brezplačni umestitveni pogovor
Najhitrejša pot do idealnega tečaja je sproščen pogovor z učiteljem, ki vam bo po razgovoru v izbranem jeziku strokovno svetoval primerno zahteven tečaj za vas.