Ligula
Skoči na vsebino
Brezplačni online testi 📝: preveri svoje znanje
  Vsi članki

Obisk Dunaja z otroki

Dunaj je mesto cesarske veličine, zgodovine in umetnosti, a tudi prava zakladnica doživetij za otroke! Med božično-novoletnimi prazniki smo se za tri dni podali na to čudovito destinacijo, oboroženi z načrtom ogledov, primernih za naše otroke, stare šest, osem in deset let. Pot nas je vodila skozi cesarske sobane, muzeje, zabavne interaktivne razstave in znamenite dunajske slaščičarne.

Prvi dan: cesarska pravljica v Schönbrunnu

Po štirih urah vožnje smo pred poldnevom prispeli do prve postaje – poletne rezidence Habsburžanov, dvorca Schönbrunn. Da bi bil obisk zanimiv tudi za najmlajše, smo izbrali voden ogled otroškega dela palače, ki nas je popeljal v življenje cesarskih otrok izpred 250 let.

Kako so živeli, kaj so jedli, s čim so se igrali? Najmlajše je najbolj presenetilo, da so se v tistih časih kopali kar oblečeni, saj so verjeli, da voda povzroča bolezen! Preizkusili smo se tudi v cesarskem bontonu – kako se prikloniti in se pravilno ritensko umakniti cesarici Mariji Tereziji.

Vrhunec obiska pa je bilo preoblačenje v oblačila in lasulje tistega časa. Ko smo se postavili pred fotoaparat v cesarskih opravah, smo imeli občutek, kot da smo res stopili v zgodovino.

Večerni sprehod po praznično okrašenem Dunaju

Po bogatem dnevu smo se podali v mestno središče, kjer smo občudovali praznične luči in znamenito Štefanovo cerkev. Postanek v kavarni s skodelico vročega kakava (za otroke) in kuhanega vina (za starše) je bil popoln zaključek večera. Seveda pa nismo mogli mimo prodajalne Mannerjevih napolitank – njihov omamni vonj nas je prepričal, da smo si privoščili zalogo za domov!

Drugi dan: od zgodovinskih skrivnosti do kreativnih delavnic

Skrivnosti Štefanove cerkve in obisk kostnice

Po zajtrku smo se odpravili na raziskovanje dunajskih znamenitosti. Cerkev svetega Štefana ni le mogočna arhitekturna mojstrovina, temveč skriva tudi temačne zgodbe. Kostnica pod cerkvijo je otroke popolnoma prevzela – legende o črni smrti, podzemnih grobnicah in posodah, v katerih hranijo notranje organe nekdanjih vladarjev, so jih pustile brez besed.

Barvita umetnost v Hundertwasserjevi hiši

S soncem obsijan dan je bil kot nalašč za sprehod do nenavadne, igrive stavbe Hundertwasserhaus. V kavarni pod njo smo si ogledali kratek film o tem izjemnem arhitektu in slikarju, ki je dokazal, da arhitektura ni nujno le ravne linije in monotone barve.

Otroški muzej Zoom – svet raziskovanja in igre

Eden vrhuncev našega obiska Dunaja je bil otroški muzej Zoom. Razstava Alles Familie (Vse o družini) je otroke popeljala v vsakdanje družinske situacije – od ločitve staršev do gospodinjskih izzivov. Največ smeha je prinesla Stressmaschine – kuhinja v »kletki«, kjer so morali otroci naenkrat pospraviti nakupe, pomiriti dojenčka, pripraviti mizo in dvigniti telefon. Starši smo prizor takoj prepoznali!

Otroci so se preizkusili v vlogi sodnika pri ločitvi, pisali o temah, o katerih se doma ne pogovarjamo, in se preoblačili v poročna oblačila. V naslednjem kotičku so »prali« perilo, ga obešali in se izjemno potrudili – tega bi bili veseli tudi doma.

Za konec pa še igranje v mivki – pravi raj za otroke. Otroci so v muzeju neizmerno uživali in o njem govorili še dolgo po obisku.

Sladek zaključek dneva: originalna Sacher torta

Obisk Dunaja ne bi bil popoln brez postanka v znameniti kavarni hotela Sacher. Originalna torta z bogato čokoladno glazuro in marelično marmelado nas ni razočarala – čeprav smo ob koncu ugotovili, da naš ati speče še boljšo!

Tretji dan: od dinozavrov do najbolj znanega dunajskega zrezka

Prirodoslovni muzej – raj za male raziskovalce

Zadnji dan smo namenili obisku Prirodoslovnega muzeja (Naturhistorisches Museum),  kjer smo preživeli neverjetnih pet ur! Otroci so z navdušenjem raziskovali vse – od kamnin (te smo bolj preleteli) do razstave o meteoritih, ki je bila zelo zanimiva in smo ji namenili veliko časa. A največji hit? Okostja dinozavrov! Tudi razstava živali je bila zelo zanimiva. Najmlajši, za katerega sem se bala, kako bo zdržal celoten ogled muzeja, je ob prihodu v vsako sobano od navdušenja vsakič zavpil: »Joj, glejte to!«

Za zaključek – najboljši dunajski zrezek 

Za zadnjo kulinarično izkušnjo smo sledili priporočilu in si rezervirali mizo v legendarni dunajski gostilni Figlmüller, znani po najboljših dunajskih zrezkih. Sprva skeptični, saj smo bili prepričani, da vsi poznamo dunajski zrezek, smo po prvem grižljaju ugotovili, da gre za nekaj posebnega – ogromen, tanek, hrustljav in nadvse okusen zrezek je prekrival celoten krožnik! Krompirjeva solata in vino sta bila tudi odlična, zato obisk gostilne Figelmüller toplo priporočam. A vsekakor si mizo rezervirajte, saj je v času našega obiska zunaj v vrsti čakalo najmanj 30 ljudi.

Nepozaben družinski izlet

Dunaj nas je navdušil. Otroci so odšli domov z mislijo, da so muzeji lahko zabavni, starši pa z občutkom, da smo v treh dneh zares doživeli veliko. Čeprav bi lahko v program stlačili še več, smo uživali v prav vsakem trenutku – in zagotovo se bomo še vrnili!

1/3